NF QUALIFICATION CAMP

Vinn en provträning hos Sporting CP, eller bli utvald till ett av våra stipendieprogram!

NF Qualification Camp Danmark

Mellan den 21 och 23 augusti kommer mer än 100 spelare att ges möjligheten att tävla om åtta platser för att vinna en provträning för Sporting CP, och två platser på NF Academys Scholarship. En scout från Sporting CP kommer välja ut 8 lyckliga vinnare, tillsammans med NF Academys administratörer, i staden Nyborg där NF Qualification Camp Denmark kommer att äga rum.

Hur deltar man?

För att delta i NF Qualification Camp måste du kvalificera dig genom de lägren som heter NF International. NFs internationella läger kommer att hållas i olika städer i följande länder; Norge, Sverige, Danmark, Finland, Tyskland och Polen. Från varje läger kommer det att väljas ut vinnare som representerar åldersgrupperna: 2007, 2006, 2005 och 2004.

Vinnarna blir utsedda till ”Player of the camp” eller ”Player of the age category” och kommer att gå vidare till NF Qualification Camp Nyborg, där alla lokala kostnader täcks för spelarna. Vi har också ett begränsat antal platser för spelare som kan väljas från de andra NF Academy programmen.

Kvalificerade spelare 2020

Vi uppdaterar kontinuerligt de kvalificerade spelarna för NF Qualification Camp Danmark här. Nedan hittar du en översikt över evenemang där du kan delta för att kvalificera dig.

Datum Program Land Plats Åldersgrupp
22 - 24 Jun 2020 NF International Sverige Göteborg 2004-2011
22 - 24 Jun 2020 NF International Sverige Eskilstuna 2004-2011
29 Jun - 1 Jul 2020 NF International Sverige Örebro 2004-2011
3 - 5 Jul 2020 NF International Sverige Karlstad 2004-2011
20 - 22 Jul 2020 NF International Sverige Västerås 2004-2011
4 - 6 Aug 2020 NF International Sverige Malmö 2004-2011
12 - 14 Aug 2020 NF International Sverige Göteborg 2004-2011
14 - 16 Aug 2020 NF International Sverige Stockholm 2004-2011

Se en översikt över alla våra evenemang här

VÄGEN TILL SPORTING 2019

Blertun Isufi, Noah Solheim, Sahle Wålberg, Alfredo Steiner, Ingvar Kolbjørnsen och Bashir Bashiir (spelare på bilden), blev förra årets vinnare av en träningsvistelse på Sporting CP. Efter träningen har både Blerton Isufi och Bashir Bashiir blivit inbjudna tillbaka för att träna mer och spela i turneringar. Alla spelare (med undantag av Ingvar Kolbjørnsen) har också tagits med på vårt stipendieprogram, där vi i samarbete med spelarna arbetar målmedvetet för att förbereda dem för en professionell karriär.

Vi ser fram emot att ge 8 nya spelare samma chanser för framgång under NF Qualification Camp 2020.

KVALIFICERADE SPELARE 2019

Nedan kan du se vilka spelare som kvalificerade sig för NF Qualification Camp 2019 och från vilket evenemang.

NF International Göteborg 17 – 19 Juni

Alfredo Steiner 2006 (GAIS)
Alfredo Steiner 2006 (GAIS)
Fabian Andersson 2005 (Kungsbacka IF)
Fabian Andersson 2005 (Kungsbacka IF)
André Olindersson 2004 (Torslanda IK)
André Olindersson 2004 (Torslanda IK)

NF International Malmö 17 – 19 Juni

Bjorn Rosenlund 2006 (Kulladals FF)
Bjorn Rosenlund 2006 (Kulladals FF)
Alexi Hughes 2005 (Trelleborg FF)
Alexi Hughes 2005 (Trelleborg FF)
Christoffer Ekberg 2004 (Kvarnby IK)
Christoffer Ekberg 2004 (Kvarnby IK)

NF International Bergen 24 – 26 Juni

Yaya Yabets 2006 (Baune)
Yaya Yabets 2006 (Baune)
Tobias Sagstad 2005 (Marikollen)
Tobias Sagstad 2005 (Marikollen)
Petter Sorensen 2004 (Sotra Sportsklubb)
Petter Sorensen 2004 (Sotra Sportsklubb)

NF International Stavanger 28 – 30 Juni

Lucas Gilja 2006 (Dirdal IL)
Lucas Gilja 2006 (Dirdal IL)
Tord Flolid 2005 (Sandnes Ilf)
Tord Flolid 2005 (Sandnes Ilf)
Rolf Hesby 2004 (Viking)
Rolf Hesby 2004 (Viking)

NF International Tønsberg 5 – 7 Juli

Blerton Isufi, 2006 (Fredrikstad FK)
Blerton Isufi, 2006 (Fredrikstad FK)
Elias Engeseth, 2005 (Tønsberg FK)
Elias Engeseth, 2005 (Tønsberg FK)
Danilo dos Santos, 2004 (Sandefjord G16)
Danilo dos Santos, 2004 (Sandefjord G16)

NF International Esbjerg 25 – 27 Juli

Fahim Anwari, 2006 (Grindsted GIF)
Fahim Anwari, 2006 (Grindsted GIF)
Elias Andersen, 2005 (SGI/SSK)
Elias Andersen, 2005 (SGI/SSK)
Oskar Nielsen, 2004 (HFK)
Oskar Nielsen, 2004 (HFK)

NF International Odense 30 Juli – 1 Augusti

Ebrahim Al-jaburi, 2006 (Odense Boldklub)
Ebrahim Al-jaburi, 2006 (Odense Boldklub)
Tobias Øland, 2005 (Brabrand IF)
Tobias Øland, 2005 (Brabrand IF)
Noah Lauritzen, 2004 (Vejle Boldklub)
Noah Lauritzen, 2004 (Vejle Boldklub)

NF International Oslo 5 – 7 Augusti

Theodor Sørensen, 2006 (Lyn)
Theodor Sørensen, 2006 (Lyn)
Magnus Mehl, 2005 (Korsvoll IL)
Magnus Mehl, 2005 (Korsvoll IL)
Soran Ostadi, 2004 (Lørenskog IF)
Soran Ostadi, 2004 (Lørenskog IF)

NF International Alta 6 – 8 Augusti

Jørgen Bull Kristensen, 2006 (Alta IF)
Jørgen Bull Kristensen, 2006 (Alta IF)
Magnus Laaksonen, 2005 (Alta)
Magnus Laaksonen, 2005 (Alta)
Håkon Tverfjeld, 2004 (Bossekop UL)
Håkon Tverfjeld, 2004 (Bossekop UL)

NF International Ålesund 9 – 11 Augusti

Daniel Sætren, 2006 (Svelgen TIF)
Daniel Sætren, 2006 (Svelgen TIF)
Ferdinand Irving, 2005 (Rollon FK)
Ferdinand Irving, 2005 (Rollon FK)
Kristian Flovik, 2004 (Sportsklubben Herd)
Kristian Flovik, 2004 (Sportsklubben Herd)

NF International Bergen 9 – 11 Augusti

Magnus Stenevik, 2006 (Søreide IL)
Magnus Stenevik, 2006 (Søreide IL)
Ingvar Kolbjornsen, 2005 (Loddefjord)
Ingvar Kolbjornsen, 2005 (Loddefjord)
Noah Solheim, 2004 (Dale IL)
Noah Solheim, 2004 (Dale IL)

NF International Kristiansand 12 – 14 Augusti

Sebastian Fjellheim, 2006 (FK Donn)
Sebastian Fjellheim, 2006 (FK Donn)
Sebastian Olsrud, 2005 (Heggedal IL)
Sebastian Olsrud, 2005 (Heggedal IL)
Ole Mortensen-Brekke, 2004 (Grane)
Ole Mortensen-Brekke, 2004 (Grane)

NF International Haugesund 12 – 14 Augusti

Hakon Eriksen, 2006 (Stegaberg IL)
Hakon Eriksen, 2006 (Stegaberg IL)
Téo Strand, 2005 (FK Vidar)
Téo Strand, 2005 (FK Vidar)
Christian Sveen, 2004 (Djerv 1919)
Christian Sveen, 2004 (Djerv 1919)

NF International Göteborg 12 – 14 Augusti

Adam Friman, 2006 (Gais)
Adam Friman, 2006 (Gais)
Eddi Atic, 2005 (Gais)
Eddi Atic, 2005 (Gais)
Aulon Bitiqi, 2004 (IFK strömstad)
Aulon Bitiqi, 2004 (IFK strömstad)

NF International Tromsø 16 – 18 Augusti

Hunor Bogdan, 2006 (Tromsø IL D)
Hunor Bogdan, 2006 (Tromsø IL D)
Odin Sørensen, 2005
(Lyngen/karnes)
Odin Sørensen, 2005 (Lyngen/karnes)
Eirik Valhovd, 2004 (Medkila IL)
Eirik Valhovd, 2004 (Medkila IL)

NF International Gjøvik 16 – 18 Augusti

Simen Brenden, 2006 (Raufoss Fotball)
Simen Brenden, 2006 (Raufoss Fotball)
Andro Yonas, 2005 (Vind IL)
Andro Yonas, 2005 (Vind IL)
Harald Strandlie, 2004 (FK Gjøvik-Lyn)
Harald Strandlie, 2004 (FK Gjøvik-Lyn)

NF International Malmö 16 – 18 Augusti

Elias Kadim, 2005 (Brøndby IF)
Elias Kadim, 2005 (Brøndby IF)
Bashir Bashiir, 2005 (Alvesta GIF)
Bashir Bashiir, 2005 (Alvesta GIF)
Edvin Wiik, 2004 (Lilla Torg FF)
Edvin Wiik, 2004 (Lilla Torg FF)

HITTA DITT EVENT

- Välj ett alternativ - Du kommer automatiskt att omdirigeras till ditt valda alternativ -

Start typing and press Enter to search